Pałąki ogrodnicze do tunelu z folii

Praktyczne pałąki ogrodnicze do tunelu foliowego

Półprodukt wykonany z solidnej polskiej rury z atestem, z którego można zbudować solidny tunel ogrodniczy ze stali. Pałąk inspektowy, czyli łuk ogrodniczy jest najtrudniejszym elementem do wykonania, wymaga doświadczenia oraz odpowiedniego sprzętu, jednak mając gotowe pałąki stalowe z naszego sklepu z województwa dolnośląskiego, resztę prac możesz wykonać samodzielnie, we własnym zakresie.

Udowodnij swojej żonie, teściowej :-), że potrafisz sam zrobić solidny stalowy stelaż na tunel foliowy, który po odpowiednim zabezpieczeniu będzie spełniać swoją funkcję na lata (w przeciwieństwie do tuneli wykonany z PCV).

Jak wykonać pałąki do tunelu foliowego?

Jeśli chcesz postawić pałąki do tunelu foliowego w swoim ogrodzie w dolnośląskim, są dwa sposoby na wykonanie tego typu konstrukcji:

  • dla osób, które potrafią spawać.
  • wykonanie tunelu bez spawania (instruktaż poniżej).

1 krok: Pomaluj rury solidną farbą antykorozyjną, np. chlorokauczukiem, Hameraidem, Minią antykorozyjną (nie żałuj pieniędzy na farby dobrej jakości). Proszę pamiętać, że warstwa wierzchnia powinna mieć kolor czysto biały.

2 krok: Znajdź niepotrzebny pojemnik w kształcie wiaderka, dużej doniczki itp., które będą wykorzystane do wylania fundamentów po obu stronach pałąków inspektowych. Wiaderka proszę wkopać w ziemię w równych odstępach co 1 metr w rzędzie. Proszę umieścić je na jednakowej wysokości, tzn. zachować w miarę możliwości jeden poziom.

3 krok: Przygotuj solidną zaprawę cementową (dość gęstą, rzadka się nie sprawdza), włóż końcówki do pojemników na około 20-25 cm, następnie je zalej zaprawą (uwaga: potrzebna będzie dodatkowa osoba do trzymania pałąka).

4 krok: Po wyschnięciu fundamentów należy wzmocnić konstrukcję 3 rurami tzw. wzdłużnymi o jednakowej długości i ciągłości o średnicy w przedziale 15 mm - 25 mm i grubości 2 mm (jeśli chcemy wzmocnić tunel o długości 4 m, musimy zastosować rury o tej samej długości). Rury przykręcamy po wewnętrznej stronie stelażu na tunel foliowy, za pomocą obejm mocowanych dwoma blachowkrętami. Jedną rurę mocujemy na szczycie tunelu. 2 pozostałe po bokach, po obu stronach, na wysokości około 1 m (przykład: dwa ostatnie zdjęcia).

5 krok: Na przygotowanie folii np. na tunel o długości 4 m potrzebujesz folię o długości 4,80 cm (20 cm zakładki z każdej strony). Proszę kupić folię ogrodniczą minimum czterosezonową o szerokości 6 m oraz solidny gruby sznurek: 2 sztuki po 6 m na każdy bok. Sznurki należy umieścić na krawędziach boków foli, następnie założyć na nie folię na około 5 cm i zgrzać. Jeśli nie posiadasz zgrzewarki, nie jest to żaden problem – wystarczy, że wykorzystasz papier do pieczenia i zrobisz to krawędzią zwykłego żelazka.

6 krok: Wykonanie bram, tzn. boków z folii. Należy przyłożyć folię do boków wejścia i następnie obrysować łuk z zapasem 15 cm. Folię do boków możemy przymocować specjalnymi plastikowymi klipsami 25 mm. Następnie robimy nożem do tapet dwie pionowe linie o długości 1,5 m, w odległości 1 m od siebie, będą one stanowić wejście. Dla ambitnych: w miejsce rozcięcia można wszyć długi zamek błyskawiczny.

7 krok: Mocowanie folii na metalowym stelażu na tunel foliowy.

Koniec prac

Po ustawieniu tunelu należy go okopać po obu stronach na głębokość około 30 cm. Na konstrukcję nałożyć folię, następnie po obydwu stronach równomiernie zaciągnąć sznurki zgrzane w folię i zawiązać do sąsiedniego pałąka inspektowego lub wbitego haka w ziemię. Ostatnią czynnością jest zasypanie wystającej folii na 0,5 m po obu stronach tunelu. Należy pamiętać, aby folia była układana w dole w literę „U”.

Mamy nadzieję, że dzięki naszym wskazówkom wykonanie takiej konstrukcji będzie łatwiejsze. Wykorzystując przygotowane przez nas pałąki, możesz oszczędzić wiele czasu i samodzielnie przygotować tunel chroniący rośliny.