Poniżej zamieszczamy poradnik budowy tunelu foliowego

  1. W pierwszej kolejności należy przygotować podłoże, przekopać, dobrze spulchnić oraz oczyścić z chwastów i ich korzeni.
  2. Drugi krok to wbicie pałąków w odległości 0,8-1 m.
  3. Aby jak najsolidniej zbudować tunel foliowy, należy wykopać z jednej strony rów wzdłuż tunelowego inspektu, włożyć krawędź folii ogrodniczej lub agrowłókniny białej, ułożyć w kształcie litery U i zasypać ziemią.
  4. Po nałożeniu folii ogrodniczej lub agrowłókniny białej, okrywowej przyciskamy ją ciężkimi przedmiotami np. łatami drewnianymi, płaskimi kamieniami itp. W celu potrzeby regulacji temperatury w inspekcie.
  5. Istnieje możliwość zakopania folii ogrodniczej lub agrowłókniny po obu stronach tunelu inspektowego. W tej sytuacji przedni i tylni wlot  nie wkopujemy folii lub włókniny w ziemię tylko ją przygniatamy ciężkimi przedmiotami, w celu regulacji temperatury i wietrzenia.

Zapraszam również w celu zasięgnięcia porady na stronie encyklpedii internetowej Wikipedii: https://pl.wikipedia.org/wiki/Inspekt

Poradnik budowy stalowego ogrodowego tunelu foliowego

Są dwa sposoby na wykonanie konstrukcji metalowych:

  • dla osób które potrafią spawać
  • wykonanie tunelu bez spawania (instruktaż, jak zbudować taki tunel foliowy, znajduje się poniżej)

1 krok: Pomaluj rury solidną farbą antykorozyjną, np. chlorokauczukiem, Hameraidem, Minią antykorozyjną (nie żałuj pieniędzy na farby dobrej jakości). Proszę pamiętać, że warstwa wierzchnia powinna mieć kolor czysto biały.

2 krok: Znajdź niepotrzebne pojemniki w kształcie wiaderka, dużej doniczki itp., które będą wykorzystane do wylania fundamentów po obu strona pałąku. Wiaderka proszę wkopać w ziemię w równych odstępach, co 1m, w rzędzie. Proszę umieścić je na jednakowej wysokości, tzn. zachować w miarę możliwości jeden poziom.

3 krok: Przygotuj solidną zaprawę cementową (dość gęstą, rzadka się nie sprawdza), włóż końcówki do pojemników na około 20-25 cm, następnie zalej je zaprawą

UWAGA! Dodatkowa osoba do trzymania pałąku.

4 Krok: Po wyschnięciu fundamentów, należy wzmocnić konstrukcję 3 rurami tzw. wzdłużnymi o jednakowej długości i ciągłości, o średnicy w przedziale 15-25 mm, grubości rury 2 mm (przykładowo, jeśli chcemy wzmocnić tunel o długości 4 m, musimy zastosować rury o tej samej długości). Rury przykręcamy po wewnętrznej stronie tunelu, za pomocą obejm mocowanych 2 blachowkrętami. Jedną rurę mocujemy na szczycie tunelu. Dwie pozostałe po bokach, po obu stronach, na wysokości około 1 m.

5 krok: Przygotowanie folii. Przykładowo, na tunel o długości 4 m potrzebujesz folię o długości 4,80 m (20 cm zakładki z każdej strony). Proszę kupić folię ogrodniczą minimum 4 sezonową, o szerokości 6 m, oraz solidny, gruby sznurek 2 sztuki po 6 m na każdy bok, sznurki należy umieścić na krawędzi boków foli, następnie założyć na nie folię na około 5 cm i zgrzać. Nie posiadasz zgrzewarki? Żaden problem - wystarczy, że będziesz miał papier do pieczenia i zrobisz to krawędzią zwykłego żelazka.

6 krok: Wykonanie bram, tzn. boków z folii. Należy przyłożyć folię do boków wejścia, a następnie obrysować łuk z zapasem 15 cm. Folię do boków możemy przymocować za pomocą specjalnych, plastikowych klipsów 25 mm. Następnie robimy nożem do tapet dwie pionowe linie o długości 1,5 m, w odległości 1 m od siebie - będą one stanowić wejście. Dla ambitnych, w miejsce rozcięcia można wszyć długi zamek błyskawiczny.

7 krok: Mocowanie folii na konstrukcji metalowej. Po ustawieniu tunelu, należy go okopać po obu stronach, na głębokość około 30 cm, na konstrukcję nałożyć folię. Następnie, po obydwu stronach, równomiernie zaciągnąć sznurki zgrzane w folię i związać do sąsiedniego pałąka lub wbitego haka w ziemię. Ostatnią czynnością jest zasypanie wystającej folii na 0,5 m po obu stronach tunelu. Należy pamiętać, aby folia była układana w dole w literę „U”.

Po poradę warto również sięgnąć do fachowej wolnej encyklopedii Wikipedii, na stronie:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Tunel_foliowy